2012. július 28., szombat

Kecskesajtos Quiche

Hálás dolog ez a kosárka (a quische hálás)! Előkészíthető, variálható és egyszerű elkészíteni. Egyszer tucatjával jelenik meg fogadásokon a büféasztalon, máskor köztes fogásként egy falatnak szánva,.... most az étlapon kecskesajtkrémmel töltve, zsenge saláta levelekkel és sárgarépás vinegrette-tel.

Tészta
Liszt: 0,75
Vaj: 0,56
Porcukor: 0,03
Tojás: 0,15
Só: 0,02

Kecskesajtkrém

Kecskesajt: 0,15
Tejföl: 0,05
Fehérbors

Mesclunsaláta
Vegyes zsenge saláta levelek, melyeket szezon szerint az alábbiakból válogathatunk össze zöldsaláta,frizé, bébispenótlevél, zsenge mangold és céklalevél,madárbegy, gyermekláncfű, turbolya, petrezselyem, zsázsa, rukkola, mustárlevél, radicchio, cikória, tölgyfasaláta
Oliva olaj

Vinegrette
Citromlé: 0,02
Olaj: 0,05
Répalé: 0,03
só, bors

Díszítés: Balzsamkrém

A tészta felsorolt hozzávalóiból kb. 80-100 db kosárka készíthető. A tervezett adagszám szerint osztható.
A lisztet deszkára vagy keverőtálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót és a porcukrot, majd a kockára vágott, szobahőmérsékletű vajat, melyet morzsolva eldolgozunk. Hozzáadjuk a tojást és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk a tésztát és folpackba csomagolva hűtőben pihentetjük 1-2 órát.
A hűtőből kivéve 20 percet várjunk a nyújtásával, majd alapos alálisztezés után 3 mm vastagra nyújtjuk. A kosárka formánknál 1- 1,5 cm-rel nagyobb kiszúróval kiszúrjuk és a formákba nyomkodjuk oly módon, hogy a formára helyezve a tésztát egy másik lisztbe mártott formával belenyomjuk. Tepsibe rakjuk és előzetesen megmosott szárazbabbal töltjük a tésztát (hogy ne emelkedjen meg) és 160°c-on 15 percig sütjük. Kihűlés után, óvatosan kiszedjük a babot és kivesszük a formákból a kész kosárkákat. Ha később használjuk fel, dobozban lezárva egy hétig eltartható.

A töltelék hozzávalóit botmixerrel kikeverjük, a kosárkákba töltjük és 160°c-os sütőben, 6-8 perc alatt készre sütjük.

Az öntet hozzávalóiból a citromlét az olajjal elkeverjük, hozzáadjuk a zöldségcentrifugával kinyert sárgarépalét, majd ízesítjük.

Tálaláskor a salátaleveleket kevés olivaolajjal átforgatjuk, a tányér közepére tesszük, köré a töltött kosárkákat és az öntetett. Pár csepp beforralt balzsamecettel díszítjük.

A quiche változatainak csak a fantáziánk szab határt. Az általunk próbáltakból néhány ötletadó:

Kakukkfüves nyúlraguval töltve, marinált spárgasalátával (hosszában nagyon vékonyra szeletelt nyers fehér és zöld spárga, csipet só, bors, porcukor, citromlé és olivaolaj).......

Quiche lorraine- húsos szalonnával, tejszínnel, tojássárgájával....

Hagymaraguval (hosszan párolt, karamellizált hagymával), érett reszelt kecskesajttal,tejszínnel, tojássárgájával......

Kéksajtos-brokkolis, erdeigombás, stb..........

2012. július 26., csütörtök

Brownie túróval

vaj 0,30
csoki 0,20
tojás 0,30 (6 db)
cukor 0,45
liszt 0,20
dió 0,20

túró betét:
túró 0,25
tejföl 0,14
porcukor 0,06
liszt 0,02
tojás 0,05 (1 db)
tojássárga 0,04 (2 db)

máz:
csoki 0,25
vaj 0,09
víz 0,12

Elkészítjük a túrós betét masszáját; habverővel simára keverjük a hozzávalókat, a lisztet a végén hozzáadva.

A Brownie masszájához a tojásokat felverjük a cukorral, közben megolvasztjuk a vajat és felolvasztjuk benne a csokoládét és a felvert tojásokhoz keverjük, majd a legvégén a liszttel elkevert diót is belekeverjük, gyors határozott mozdulatokkal. A kész masszát papírba csomagolt fémkeretbe öntjük, elsimítjuk és nyomózsák segítségével a túrós masszából mogyorónyi darabokat nyomunk a csokis masszába. 170°c-on 35 percig sütjük. Lágy, remegős még a közepe, amikor kivesszük a sütőből, de nem szabad túlsütni, mert akkor, kihűlés után száraz, fojtós lesz.

Amíg kihűl, elkészítjük a csoki mázat, A vajat a vízzel felmelegítjük és elkeverjük benne a csokoládét, majd lapát segítségével elterítjük a brownie tetején és durva dióval megszórjuk. Ha megdermedt, szeleteljük.
(sol)

2012. július 24., kedd

Szilvás pite

A szilvát korában nem tartottam túl sokra, mint gyümölcsöt (szégyenlem is magam ezért), inkább mint lekvár alapanyag és aszalt szilvaként jött csak számításba. De.....
Megállapítást nyert, hogy a SZILVA A LEGKIVÁLÓBB "SÜTŐGYÜMÖLCS".
Szilva torta, szilvás sajt torta, szilvás pite....szilva ragu, szilva chutney.... és még sorolhatnám, hogy nyers állapotában milyen sokrétűen használható fel és akkor még a aszalt és lekvár verziókat nem is említettük.

Hagyományos pitelinzer tésztába dugdosva készítjük a szilvás pitét és minden nap elfogy, tehát a vendégeink is osztoznak a lelkesedésemben-ezek szerint.
Ki próbáltuk úgy is hogy a szilva van alul , de a "dugdosós" verzió jobban bejött.

Szilvás pite - 20 szelet
Pitelinzer:

Liszt 0,30
Zsír 0,10
Vaj 0,15
Cukor 0,20
Tojás 0,20 (4 db)
Tej 0,15
Dió 0,20
Sütőpor 0,01
Só 0,005

Szilva 1,- Bármilyen gyümölccsel helyettesíthetjük!




Kimérjük a szárazanyagokat, lisztet, diót, sütőport, sót és összekeverjük.
A vajat és a zsírt felolvasszuk, elkeverjük a cukorral, hozzáadjuk a tojásokat és habosra keverjük, majd hozzáadjuk a tejet és végül a szárazanyagokat. Elkeverjük és papírra helyezett fémkeretbe, vagy kivajazott és lisztezett tepsibe,formába töltjük. Beleszurkáljuk a negyed szilvákat és 160°c-on 40-45 percet sütjük. Kihűlés után forró, hígított szilvalekvárral megkenjük és durva dióval megszórjuk. (sol)